Дисципліна "Військова психологія і післявоєнна допомога" відноситься до циклу вибіркових дисциплін освітньої програми "Практична психологія" ОР "Бакалавр" спеціальності 053 Психологія денної і заочної форм навчання.

Обсяг дисципліни: 120 годин, 4 кредити.

Мета: сформувати у студентів базових засад загального наукового розуміння військової психології, її особливості, місце в системі інших психологічних дисциплін; навчити студентів організовувати проведення у військових частинах психологічної роботи з метою соціально-психологічного забезпечення професійної діяльності особового складу; дати студентам знання та вміння вивчення і розвитку особистості військовослужбовця, малих груп в особливих умовах військової служби; особливості роботи з військовослужбовцями після їх демобілізації, ветеранами в умовах цивільного життя; особливості післявоєнної допомоги військовим і цивільним; сформувати практичні уміння та навички використання знань військової психології у професійній діяльності фахівців структур виховної роботи на посадах у військах; навчити аналізувати та формувати властивості, якості, позитивні стани, потрібні для зразкового виконання обов’язків військовослужбовцями в умовах військового та мирного часу.

Вивчення даного курсу сприятиме формуванню у студентів системи понять практичної психології, надасть можливість сформувати загальне уявлення про військову психологію і післявоєнну допомогу, що сприятиме розвитку професійно значущих якостей майбутніх психологів.

 Завдання курсу:

- методичні: навчити студентів сучасному науковому розумінню й правильній оцінці теоретичних знань та практичних підходів військової  психології і післявоєнної допомоги; ознайомлення з алгоритмом дій, основними процедурами та техніками роботи практичного психолога під час здійснення психодіагностичної, консультативної, корекційної роботи з військовими у воєнний та мирний час, а також – цивільними в рамках післявоєнної допомоги; набуття навичок використання ефективних психологічних технік й технологій різних методів психологічної допомоги військовим і цивільним, постраждалим від війни, у практичній діяльності;

 - пізнавальні: засвоєння студентами категоріального апарату військової психології; ознайомлення з структурою, змістом, основними механізмами психологічних впливів військової психології; ознайомити студентів з теоретичними основами та динамікою перебігу соціально-психологічних процесів і явищ у військових колективах, сучасними методиками комплектування війкових колективів за психологічною сумісністю; вивчити проблеми керування військовими колективами, особливості запобігання нестатутним відносинам, іншим негативним явищам, засвоїти методики їх профілактики і корекції; ознайомитися з особливостями післявоєнної психологічної допомоги військовим і цивільним.

- практичні: набуття студентами умінь і навичок здійснення ефективного психологічного супроводу військових у воєнний і мирний час, а також – цивільних в рамках післявоєнної допомоги; відпрацювання загального алгоритму дій діагностичної, консультативно-просвітницької корекційної та профілактичної діяльності психолога, який працює з військовими у воєнний та мирний час; вивчення основних процедур та технік ефективної міжособистісної взаємодії у військових колективах; відпрацювання сучасних психологічних технологій, що застосовуються в індивідуальній та груповій роботі з військовослужбовцями та військовими колективами, а також – цивільними під час надання психологічної допомоги в умовах збройних конфліктів.

 

2. Передумови для вивчення дисципліни

Оскільки предметом вивчення навчальної дисципліни є формування у студентів базових засад загального наукового розуміння психологічних закономірностей впливу, розвиток їх професійної мотивації та формування професійно значущих якостей, курс «Військова психологія та післявоєнна допомога» ґрунтується на знанні таких попередньо вивчених курсів, як «Психологія», «Загальна психологія», «Практикум з психології», «Диференційна психологія», «Соціальна психологія з практикумом», «Основи психотерапії», «Основи психокорекції з практикумом».

 3. Результати навчання за дисципліною

Після успішного вивчення навчальної дисципліни здобувач вищої освіти зможе:

 РН 1. Володіти психологічними знаннями та вміннями вивчення і розвитку особистості військовослужбовця та військового колективу в особливих умовах військової служби.

РН2. Знати та розуміти сучасні психологічні технології, що застосовуються в індивідуальній та груповій роботі з військовослужбовцями та військовими колективами

РН 3. володіти технологіями профілактики бойового стрессу та методами мобілізації особового складу на виконання завдань військової служби, проводити психологічні тренінги щодо згуртування військовослужбовців та військових колективів.

РН 4. Аналізувати та формувати пізнавальні процеси, властивості, якості, позитивні стани, найбільш важливі для зразкового виконання обов’язків військовослужбовцями.

РН 5. Володіти сучасними психологічними технологіями індивідуальної та групової роботи з військовослужбовцями, військовими колективами, ветеранами, а також – цивільними під час надання психологічної допомоги в умовах збройних конфліктів.

 РН 6. Обґрунтовувати використання того чи іншого методу психологічного впливу у психотерапевтичних та корекційних заходах з позицій врахування вікових та індивідуальних відмінностей особистості.