• 1.   Мета та завдання навчальної дисципліни 

Мета: формування у студентів базових засад загального наукового розуміння психологічних закономірностей впливу, поглибленого розуміння механізмів взаємовпливів у взаємодії з іншими людьми; формування у студентів адекватного уявлення про специфіку предмета цього навчального курсу та можливості практичного застосування знань з психології впливу у повсякденному житті; розумінню ключових понять і проблем цієї дисципліни, а також застосуванню психологічних знань для аналізу та пізнання власної особистості, удосконалення своєї поведінки та спілкування; розкрити взаємозв’язок психології впливу з іншими науками, які впливають на її досягнення в процесі її розвитку; вдосконалити здатність розуміти з наукової точки зору події, що відбуваються в нашому світі.

Вивчення даного курсу сприятиме формуванню у студентів системи понять практичної психології, надасть можливість сформувати загальне уявлення про вплив, що сприятиме розвитку професійно значущих якостей майбутніх психологів.

 Завдання курсу:

- методичні: навчити студентів сучасному науковому розумінню й правильній оцінці теоретичних знань та практичних підходів психології впливу; ознайомлення з алгоритмом дій, основними процедурами та техніками роботи практичного психолога під час здійснення психологічного впливу; набуття навичок використання ефективних психологічних технік й технологій різних методів психологічного впливу у практичній діяльності;

 - пізнавальні: засвоєння студентами категоріального апарату психології впливу; ознайомлення з структурою, змістом, основними механізми психологічних впливів; усвідомлення основних чинників, що сприяють здійсненню психологічного впливу, зокрема, особистісних чинників психологічного впливу (харизмою й привабливістю); розуміння основних видів психологічного впливу та моделей його вчинення; опанування правил та умов ефективності різних методів психологічного впливу;

- практичні: набуття студентами умінь і навичок здійснення ефективного психологічного впливу: опрацювання загального алгоритму дій; вивчення основних процедур та технік ефективної міжособистісної взаємодії; засвоєння загальних принципів та відпрацювання ефективних заходів подолання негативного психологічного впливу; засвоєння прийомів захисту від психологічного впливу; формування у студентів особистісних якостей, необхідних для ефективного виконання професійних обов'язків в майбутній професійній діяльності.

 2. Передумови для вивчення дисципліни

Оскільки предметом вивчення навчальної дисципліни є формування у студентів базових засад загального наукового розуміння психологічних закономірностей впливу, розвиток їх професійної мотивації та формування професійно значущих якостей, курс «Психологія впливу» ґрунтується на знанні таких попередньо вивчених курсів, як «Психологія», «Загальна психологія», «Практикум з психології», «Диференційна психологія».

 

3. Результати навчання за дисципліною

Після успішного вивчення навчальної дисципліни здобувач вищої освіти зможе:

 РН 1. Використовувати теоретичні знання з психології впливу для оцінки життєвих ситуацій, а також – виявлення явних і прихованих мотивів поведінки інших людей.

РН2. Враховувати особливості різних методів психологічного впливу в процесі практичної діяльності психолога.

РН 3. Самостійно обирати та застосовувати ефективні тактики, методи та механізми впливу.

РН 4. Розрізняти прояви психологічних впливів в різних життєвих ситуаціях та уникати їх негативних наслідків у власній практичній діяльності.

РН 5. Володіти навичками самоаналізу, усвідомлювати власні маніпулятивні стратегії.

РН 6. Обґрунтовувати використання того чи іншого методу психологічного впливу у психотерапевтичних та корекційних заходах з позицій врахування вікових та індивідуальних відмінностей особистості.