Мета курсу: засвоєння студентами сучасних уявлень про соціальну мобільність особистості як умову успішної адаптації у нестабільному суспільстві.
Завдання курсу:
- методичні: навчити студентів сучасному науковому розумінню й правильній оцінці теоретичних знань та практичних підходів до мобільності особистості як соціально-психологічного явища;
- пізнавальні: розширення світогляду студентів про глобалізаційні процеси у сучасному світі, мультикультуральні моделі побудови суспільства, психологічні виміри соціальної мобільності особистості;
- практичні: формування навичок і вмінь надання професійної психологічної допомоги особам у кризовій ситуації життя, пов’язаної з їх соціальною мобільністю.
Освітньо-професійною програмою Практична психологія навчальна дисципліна «Психологія соціальної мобільності особистості» визначена як вибіркова. Вона не формує загальні та спеціальні компетентності, проте її вивчення надає студентам ряд можливостей та переваг.
Студенти ознайомляться з:
- визначеннями, класифікаціями та структурою соціальної мобільності особистості;
- науковими підходами до соціальної стратифікації суспільства;
- соціально-психологічною сутністю міграційних процесів у сучасному світі;
Знатимуть:
- соціально-культурні та психологічні чинники адаптації людини в іноетнічному середовищі;
- психологічне підґрунтя процесів глобалізації у світі;
- психологічні засади професійної мобільності особистості;
- основні чинники та прояви особистісної мобільності.
Вмітимуть :
- визначати причини, чинники та вектор соціальної мобільності особистості;
- надавати психологічну допомогу особам у кризових ситуаціях, пов’язаних із їх особистісною та професійною мобільністю;
- розробляти та проводити соціально-психологічні тренінги з питань попередження та подолання негативних проявів під час соціальної мобільності особистості.
1. Передумови для вивчення дисципліни
Оскільки предметом вивчення навчальної дисципліни є психологічні причини, механізми, закономірності соціальної мобільності особистості, курс «Психологія ультикультурнаьності» ґрунтується на знанні таких попередньо вивчених курсів, як: «Психологія», «Загальна психологія», «Соціальна психологія», «Психологія спілкування» і таких попередньо засвоєних ультикультурна:
- Здатність застосовувати знання у практичних ситуаціях.
- Здатність вчитися і оволодівати сучасними знаннями.
- Здатність бути критичним і самокритичним.
- Здатність оперувати категоріально-понятійним апаратом психології
- Здатність до розуміння природи поведінки, діяльності та вчинків.
- Здатність аналізувати та систематизувати одержані результати дослідження, формулювати аргументовані висновки та рекомендації.
Перелік результатів навчання, необхідних для опанування дисципліною, які формувалися під час вивчення попередніх курсів:
- Розуміти закономірності та особливості розвитку і функціонування психічних явищ в контексті професійних завдань
- Обґрунтовувати власну позицію, робити самостійні висновки за результатами власних досліджень і аналізу літературних джерел.
- Рефлексувати та критично оцінювати достовірність одержаних результатів психологічного дослідження, формулювати аргументовані висновки.
- Пропонувати власні способи вирішення психологічних задач і проблем у процесі професійної діяльності, приймати та аргументувати власні рішення щодо їх розв’язання.
2. Результати навчання за дисципліною
Роль навчальної дисципліни «Соціальна психологія з практикумом» у досягненні програмних результатів
Після успішного вивчення навчальної дисципліни здобувач вищої освіти зможе:
РН 1. Розуміти результати досліджень та сучасні уявлення про теоретичні та практичні підходи до мобільності особистості як соціально-психологічного явища.
РН 2. Аналізувати глобалізаційні процеси у сучасному світі, мультикультуральні моделі побудови суспільства, психологічні виміри соціальної мобільності особистості.
РН 3. Застосовувати психологічні методи для діагностування основних чинників та проявів професійної та особистісної мобільності, визначення основного вектору соціальної мобільності особистості.
РН 4. Здійснювати кількісний і якісний аналіз результатів проведених методик.
РН 5. Надавати консультативну допомогу особам у кризових ситуаціях, пов’язаних із їх особистісною та професійною мобільністю;
РН 6. Розробляти та проводити соціально-психологічні тренінги з питань попередження та подолання негативних проявів під час здійснення соціальної мобільності особистості.
- Автор курсу: Єрмакова Наталія Олександрівна